Специалност: ДИГИТАЛНИ ИНДУСТРИАЛНИ ТЕХНОЛОГИИ (ДИТ)
Код по ЕСТК |
МDIT |
Образователно-квалификационна степен |
Магистър |
Форма на обучение |
редовно и задочно обучение |
Срок на обучение |
1 година за редовна и 1 година за задочна форма |
Завършване |
дипломна работа |
Прием |
с конкурс по документи, съгласно общите изисквания за прием в ТУ – София |
За завършили ОКС „Бакалавър” и/или „Магистър” в ТУ – София или в други
университети в страната и в чужбина по специалности от област 5.
Технически науки и ПН 4.6 „Информатика и компютърни науки“. |
Магистърската програма по „Дигитални индустриални технологии“ има за цел подготовката на ново поколение машинни инженери, ориентирано към концепцията – „Индустрия 4.0“ (Industry 4.0). Тя е проектно-ориентирана и е основана на солидни теоретични и надграждащи спрямо бакалавърското обучение знания в машинното инженерство и дигиталните технологии, базирани на актуалната платформа Industry 4.0. Пакетите от които студентите могат да изберат са „процесни технологии и симулации“ и „проектиране на формообразуващи инструменти“. Програмата завършват магистър инженери със задълбочена разширена подготовка в областта на машиностроителните производствени процеси, проектантските технологии, потока на данни в индустрията и тяхното съхранение и обработка, симулирането на производствени процеси и моделирането им и др. Тази подготовка включва знания и умения за работа със съвременните компютърни технологии и индустриални системи, както и приложението им в различни индустриални области и глобалната дигитална икономика.
Достъп до по-нататъшно обучение
Завършилите специалност “Дигитални индустриални технологии” магистри могат да кандидатстват и да продължат обучението си в образователно научна степен „Доктор” в ТУ - София или в чужбина в подходящи научни направления. Отлични студенти от специалността могат да се изпращат по програма „Еразъм+” за обучение и изготвяне на дипломна работа във водещи европейски университети.
Актуалност
МТФ поддържа многостранни връзки и партньорство с редица чуждестранни висши учебни заведения и много фирми. Затова обучението в специалността е съобразено с най-новите постижения в областта на технологиите, както и с образователните и изследователските програми на водещи европейски университети в Англия, Германия, Франция, Италия и др.
Обща характеристика на обучението
Обучението в магистърска специалност “Дигитални индустриални технологии” се осъществява по следните магистърски програми:
Образователни и професионални цели
Целта на магистърското обучение е да даде задълбочена подготовка по фундаментални дисциплини, като надстройка на изучаваните в ОКС „Бакалавър”. За постигане на по-голяма мобилност на завършилите магистри, се дава акцент на приложни дисциплини, които дават знания, умения и навици, съответстващи на съвременното ниво на развитие на технологиите и техниката. Успешно завършилите отделните програми магистри трябва да:
-
са отлично запознати в детайли с производствените процеси и и свързаните с тях дигитални технологии, методите за изпитване на машиностроителни материали;
-
познават средствата и технологиите на 3D параметричното и топологично моделиране, виртуалното инженерство, процесната и продуктова симулация и инженерните анализи;
-
имат знания за приложението на математически методи и модели при обработка на големи обеми от данни;
-
познават облачните технологии и тяхното приложение спрямо концепцията „Индустрия 4.0“;
-
имат знания за актуалните заплахи и методите за проектиране и изграждане на защита на информационни системи (в частност индустриални информационни системи);
-
в зависимост от избрания пакет дисциплини – знания и имения за моделиране на технологични процеси при леене, симулиране на запълване на шприцформи, моделиране на сложни свободни повърхнини, симулационно моделиране на процесите на термична обработка, 3D принтинг и Rapid Tooling и др.
Реализация на завършилите специалисти
Обучението по отделните магистърски програми от специалност “Дигитални индустриални технологии” осигурява широка база от теоретични познания и практически умения за проектантска, изследователска и производствена дейност в областта на дигиталните индустриалните технологии и техника, което позволява на завършилите да намират много добър прием в държавни и частни фирми в България и в чужбина.
Завършилите тази специалност ще могат да работят:
-
като инженери, проектанти, информационни мениджъри, системни администратори, разработчици на индустриални процеси и продукти и като част от изследователски екипи във всички области на индустрията;
-
в предприятия в сферата на машиностроителното производство, инженерингови фирми в областта на индустриалната автоматизация;
-
в областта на анализ, планиране и оптимизация на производството;
-
като процесни и сервизни инженери;
-
в компании, създаващи и развиващи нови индустриални информационни системи;
-
в компании, създаващи и развиващи индустриални системи на основана на виртуалните технологии;
-
в консултантски компании и фирми, специализирани във внедряване на дигиталните технологии, CAD/CAM/CAE, PDM, PLM, ERP, дискретна симулация и интернет-базирани системи в предприятията, както и в държавната и корпоративна администрация.
Завършилите специалността магистри ще могат да заемат като творчески личности всякакви длъжности в научно-преподавателската, научно-изследователската, развойната и конструктивно технологичната дейности, както и управленческата дейност във всички клонове на индустрията – машиностроенето, енергетиката, строителството, транспорта и др., както в държавния, така и в частния сектор.
|