Специалност: 3D технологии (CAD/CAM/CAE)
Код по ЕСТК | МCADM |
Образователно-квалификационна степен | Магистър |
Форма на обучение | редовно обучение |
Срок на обучение | 1 година |
Завършване | дипломна работа |
Прием | с конкурс по документи, съгласно общите изисквания за прием в ТУ – София |
За завършили ОКС „Бакалавър” и/или „Магистър” в ТУ – София или в други
университети в страната и в чужбина по специалности от област 5.
Технически науки и ПН 4.6 „Информатика и компютърни науки“. |
Достъп до по-нататъшно обучение
Завършилите програма „3D технологии (CAD/CAM/CAE)“ магистри могат да продължат обучението си в образователно научна степен „Доктор” в ТУ – София или в чужбина. Отлични студенти от специалността могат да се изпращат по програма „Еразъм+” за обучение и изготвяне на дипломна работа във водещи европейски университети. Предвижда се и пряко сътрудничество с водещи фирми от индустрията за създаване на директна връзка на студентите с индустриалната среда.
Актуалност
Обучението в специалността е съобразено с най-съвременните CAD/CAM/CAE технологии и средства за тримерното инженерно моделиране, виртуалното инженерство и управление на инженерна информация, както и с образователните и изследователските програми на водещи европейски университети в Англия, Германия, Франция, Италия и др.
Обща характеристика на обучението
Магистърската програма по „3D технологии (CAD/CAM/CAE)“ има за цел подготовката на ново поколение машинни инженери, ориентирано към използване на различни съвременни технологии на виртуалното инженерство, съчетани с класически познания в областта на индустрията. Тя е проектно-ориентирана и е основана на солидни теоретични и надграждащи спрямо бакалавърското обучение знания в машинното инженерство и дигиталните технологии, базирани на актуално използваните в практиката 3D технологии. Програмата завършват магистър инженери със задълбочена разширена подготовка в областта на проектантските технологии, съвременните прототипни технологии, ползвани в машиностроенето, инженерни анализи, съвременни материали и технологии и др. Тази подготовка включва знания и умения за работа със съвременните компютърни технологии и индустриални системи, както и приложението им в различни индустриални области и глобалната дигитална икономика.
Образователни и професионални цели
Целта на магистърското обучение е да даде задълбочена подготовка по фундаментални дисциплини, като надстройка на изучаваните в ОКС „Бакалавър”. За постигане на по-голяма мобилност на завършилите магистри, се дава акцент на приложни дисциплини, които дават знания, умения и навици, съответстващи на съвременното ниво на развитие на CAD/CAM/CAE технологиите и техниката. Успешно завършилите тази програма магистри:
-
познават средствата и технологиите на 3D параметричното и топологично моделиране, виртуалното инженерство, процесната и продуктова симулация и инженерните анализи;
-
запознати са отлично с производствените процеси и свързаните с тях съвременни технологии, методите за изпитване на машиностроителни материали;
-
имат знания за приложението на математически методи и модели при обработка на големи обеми от данни;
-
познават различни методи, използвани при изследване и определяне на надеждностни показатели на изделията;
-
имат знания относно специфични технологии в областта на МЕМС, както и на приложения на 3D технологиите в медицината;
-
в зависимост от избраните дисциплини – притежават знания и умения за симулационно моделиране на технологични процеси, изследване на динамични процеси и методи в метрологията, както и такива, свързани с използването на информационните системи в индустрията.
Реализация на завършилите специалисти
Завършилите специалността ще могат да работят:
-
като инженери, проектанти, разработчици на съвременни индустриални продукти и като част от изследователски екипи във всички области на индустрията;
-
в предприятия в сферата на машиностроителното производство, инженерингови фирми, развиващи иновативни продукти в областта на машиностроенето;
-
в областта на анализ, планиране и оптимизация на съвременни изделия;
-
като процесни и сервизни инженери;
-
в компании, имащи дейности, свързани с прототипиране и тестване на нови продукти;
-
в компании, ползващи съвременни виртуални технологии;
-
в консултантски компании и фирми, специализирани във внедряване на дигиталните технологии, CAD/CAM/CAE, PDM, PLM, ERP, дискретна симулация и интернет-базирани системи в предприятията както и в държавната и корпоративна администрация.